Disciplína „Malá odstřelovačka“ vznikla v roce 2006 jako reakce na vzrůstající zájem o velmi přesnou ale zároveň také zábavnou střelbu malorážnou puškou s optickým zaměřovačem a jejími tvůrci jsou Robert Chlapek a Jan Tesař z klubu SSK Třebeš Hradec králové a Ivan Tůma z klubu SSK Nová Paka. (Kluby registrované pod Českým Střeleckým Svazem)

 

Jde o sportovní střeleckou disciplínu, určenou pro registrované i neregistrované střelce a jejich malorážky (ráže .22LR). Tato disciplína se od klasických malorážkových disciplín ISSF liší nejen použitím puškohledu, ale především svým zaměřením. "MaO" se v rámci dostupných možností snaží simulovat střeleckou práci odstřelovače - tedy jde o dokonalé ovládání zbraně a velmi přesnou střelbu za všech možných okolností.

 

V této disciplíně se střílí převážně vleže s oporou, ale také v sedě/kleče či ve stoje s oporou i bez opory pro zbraň. Střílí se pomalu a v klidu, ale také rychle a v časovém presu. Střílí se za psychické zátěže, ale i po zátěži fyzické. Střílí se na terče běžné, sportovní, ale také na terče speciální - taktické, pohyblivé, skryté, či předem neznámé. Střílí se s možností libovolného nástřelu, ale také se střílí soutěžní studená rána. Střílí se v různých časových limitech, na měřený čas, ale i na přímý povel rozhodčího. To vše pro opravdu komplexní prověření střeleckých dovedností všech zúčastněných při zachování vysoké zábavnosti a atraktivity soutěže

 

V roce 2008 byla poprvé uspořádána celoroční „Liga v malé odstřelovačce“ v podobě samostatně hodnocených šesti ligových závodů. Každá soutěž v této disciplíně, ať už jde o závod ligový či mimo ligu, se skládá ze šesti rovnocenně hodnocených položek, kde každá z nich klade důraz na jinou stránku střelcových schopností a dovedností. Nejvyšší součet výsledků těchto šesti položek určuje vítěze závodu - vyhrává tedy ten nejuniverzálnější - ten kdo umí střílet nejlépe za všech okolností.

 

Veškeré soutěže včetně celoroční „Ligy v malé odstřelovačce“ pořádá klub SSK Malá Odstřelovačka.

 

AKTUALITY

Pokud chcete dostávat e-mailem

novinky o této soutěži, čtěte zde.

 

Ročník závodů 2024 JE PŘIPRAVEN Liga v Malé odstřelovačce bude v roce 2024 opět složena ze čtyř závodů. Termíny a podrobnosti najdete v sekci "kalendář".

POZOR ZMĚNA, druhý závod byl přesunut na střelnici SSK V Chaloupkách Praha!

Ročník závodů 2023 JE PŘIPRAVEN Liga v Malé odstřelovačce bude v roce 2023 opět složena ze čtyř závodů. Termíny a podrobnosti najdete v sekci "kalendář".

Ročník závodů 2022 JE PŘIPRAVEN Liga v Malé odstřelovačce bude v roce 2022 složena ze čtyř závodů. Termíny a podrobnosti najdete v sekci "kalendář".

Ročník závodů 2021 ještě není ztracen! Po prázdninách plánujeme dva závody, ze kterých bude následně vyhodnocena i celoroční liga. Pokud situace vydrží příznivá, tak se budeme těšit na setkání po dlouhé době!

Ročník závodů 2020 je z důvodu epidemie COVID zrušen. Poslední závod, plánovaný na 26.9., jsme nuceni zrušit a tím se letos bohužel ruší i celoroční "Liga v Malé odstřelovačce". Budeme doufat, že se do příštího roku situace zlepší a ročník 2021 již budeme moci zrealizovat tak, jak jsme zvyklí.

Ročník závodů 2020 KONEČNĚ STARTUJE !!! Vítěze Ligy v Malé odstřelovačce letos určí součet umístění pouze ze dvou závodů - přičemž první z nich se koná již příští týden, tedy v sobotu 13.6.2020 - a to na střelnici SSK Magnum Praha! Přihlášku najdete zde.

Ročník závodů 2020 je z důvodu epidemie přerušen. Obnovení soutěží plánujeme až od třetího závodu, dne 13.6.. Liga 2020 bude z důvodu zrušení prvních dvou závodů počítána pouze z výsledků dvou zbývajících závodů.

Kalendář závodů ročníku 2020

V sekci "kalendář" najdete termíny závodů ročníku Ligy v Malé odstřelovačce 2020. Závody se budou konat na střelnici SSK Magnum Praha jen s jednou výjimkou - druhý závod je naplánovaný na střelnici SSK V Chaloupkách Praha z důvodu střelby na běžící terče!

Kalendář závodů ročníku 2019

V sekci "kalendář" najdete termíny závodů ročníku Ligy v Malé odstřelovačce 2019. Závody se budou konat na střelnici SSK Magnum Praha jen s jednou výjimkou - čtvrtý závod je naplánovaný na střelnici SSK V Chaloupkách Praha z důvodu střelby na běžící terče!

Kalendář závodů ročníku 2018

V sekci "kalendář" najdete termíny závodů ročníku Ligy v Malé odstřelovačce 2018. Závodů je plánováno šest a konat se budou na střelnici SSK Magnum Praha jen s jednou výjimkou - čtvrtý závod je naplánovaný na střelnici SSK V Chaloupkách Praha z důvodu střelby na běžící terče!

Součástí příštího závodu MaO (17.6.2017) bude také mini-MaO závod pro děti! Děti budou střílet vleže s oporou na vzdálenost 50m - nejdříve na 5ks brokových nábojnic a poté na terč "Ovoce". Počet ran není omezen. Je povolena asistence dospělého i zadní bag. Shozená broková nábojnice = 10b. V každém terči "ovoce" se vždy počítá nejhorší zásah. Max. počet bodů = 100. Nejlepší obdrží medaile, diplomy a sladké ceny.

 

Terč "Ovoce" ke stažení zde:

Aktuálně budeme dávat do výroby propagační trička, mikiny a také samolepky s logem soutěže. pokud máte zájem, vyplňte si objednávku zde.

Kalendář závodů ročníku 2017

V sekci "kalendář najdete termíny závodů ročníku Ligy v Malé odstřelovačce 2017. Závodů je plánováno opět šest a konat se budou na střelnici SSK Magnum Praha jen s jednou výjimkou - čtvrtý závod je naplánovaný na střelnici SSK V Chaloupkách Praha z důvodu střelby na běžící terče!

Kalendář závodů ročníku 2016

V sekci "Kalendář" najdete termíny závodů, které jsou plánovány v ročníku Ligy v Malé odstřelovačce 2016.

Pro nový ročník byla schválena jedna podstatná změna - všechny závody budou pořádány na střelnici klubu SSK Magnum Praha!

Pravidla soutěže i průběh závodů zůstávají beze změn.

V sekci "Pravidla" najdete aktuální znění pravidel soutěže MaO pro ročník 2015.

 

Změny pravidel ve verzi 2015 jsou následující:

 

- Byla zrušena možnost střílet jeden závod dvakrát (se dvěma zbraněmi).

- Pro zjednodušení byla zrušena výjimka pro sundávání dvojnožky, například při střelbě vstoje, zbraň tedy bude muset být kompletní po celou dobu závodu.

- Byla změněna pravidla pro střelbu v poloze v sedě nebo v kleče s oporou o židli. Dle nových pravidel není povoleno střelci dotýkat se židle. Pevnou oporu zbrani v oblasti předpažbí může střelec i nadále vytvořit za pomoci dvojnožky (složené či rozložené), ale samotné židle se smí dotýkat pouze dvojnožka a nic jiného. Díky této změně budou výsledky střelby v sedě lépe odrážet střelecké dovednosti, ale především se takto předejde všem dohadům a spekulacím o výhodách či nevýhodách té které židle dle typu nebo jejího podkládání.

Došlo ke změně místa konání třetího závodu Ligy MaO 2015 - závod se bude konat na střelnici SSK Magnum Praha!

V sekci "Kalendář" najdete temíny závodů "Ligy v Malé Odstřelovačce 2015"!

Pořadatelský klub se rozhodl na konci sezóny 2014 ocenit všechny střelce, kteří se zúčastní Celoroční ligy v Malé odstřelovačce - tedy absolvují alespoň čtyři z celkových šesti závodů. Pro tyto střelce budou vyrobena speciální pamětní trička s logem klubu, názvem soutěže a označením daného ročníku!

V sekci "Pravidla" najdete aktuální znění pravidel disciplíny MALÁ ODSTŘELOVAČKA - verze 2014

 

Změny proti verzi (2013) jsou následující:

- byla kompletně zrušena soutěžní podkategorie "Classic"

- byl upraven postup při uplatnění protestu v závodě

- bylo upraveno bodování terče "běžící terč"

V sekci "Kalendář" najdete termíny závodů pro nadcházející ročník 2014!

Na poslední ligový závod sezóny 2013 je vše připraveno!

 

  

POZOR ZMĚNA !!!

Pátý ligový závod (sobota 21.září 2013) "Ligy v Malé odstřelovačce" mění místo konání! Na střelnici SSK V Chaloupkáh Praha, kde byl závod původně plánovaný, probíhají stavební úpravy. Termín dokončení těchto prací se bohužel posunul a tak jsme nuceni náš závod přesunout na jinou střelnici. Termín závodu zůstává platný - pouze místo konání se mění v rámci Prahy - bude jím střelnice SSK Magnum Praha! Tímto děkujeme paní správcové za vstřícnost.

Díky podpoře ze strany našeho partnera, firmy INKAP, spol. s.r.o., jsme získali prostředky na věcné ceny pro celý letošní seriál závodů "Liga v Malé odstřelovačce"!

Na sezónu 2013 je vše připraveno. Jako poslední dorazily tradiční pamětní medaile TOP10 a ražené medaile pro ligové závody.

  

V sekci "Kalendář" najdete termíny závodů po ročník 2013 !

Byl doplněn stručný výčet změn v pravidlech verze 2013, vůči předchozí verzi (2012)

Byla zveřejněna nová pravidla disciplíny Malá odstřelovačka pro ročník 2013. Změn proti pravidlům ve verzi 2012 není mnoho, jejich stručný výčet bude brzy doplněn. Pravidla verze 2013 najdete pod odkazem "Pravidla".

POZOR změna! Závod "Chaloupecká odstřelovačka" se bude konat dne 26.8. (tedy v něděli)

Pro všechny zájemce o přesnou střelbu malorážní puškou s optickým zaměřovačem jsme připravili nabídku na Střelecký kurz. Více se dozvíte v sekci kurzy.

Jsou tu propozice třetího ligového závodu, který se koná v sobotu dne 26.května - na střelnici SSK Magnum Praha.

V tomto závodě jsme bohužel nuceni, vzhledem ke zvýšení poplatků za pronájem střelnice, přistoupit k mírnému zvýšení startovného na 200Kč.

Pro ročník 2012 jsou připraveny další dva "tréninkové" závody - nad rámec celoroční ligy v Malé odstřelovačce. Závodů se ujmou kolegové z klubu SSK V Chaloupkách Praha, na jejichž klubové střelnici se také budou tyto dvě utkání konat. Termíny najdete v kalendáři soutěží.

Liga v Malé Odstřelovačce 2012 odstartovala svým prvním závodem, který se konal v sobotu dne 31.března v Praze. Report z tohoto závodu najdete jako obvykle v sekci kalendář.

Pro sezónu 2012 máme opět připraveny nejen originální klubové medaile pro kategorii Unlimited, ale samozřejmě také pamětní medaile "TOP 10" pro prvních deset střelců konečného pořadí celoroční ligy!

        

V sekci "pravidla" najdete aktualizovanou verzi pravidel disciplíny. Jsou zde proti předchozí verzi pravidel dvě změny:

          1.) Mění se povolené zvětšení puškohledu v kategorii Classic - povoleno je max.16X

          2.) Mění se terč a hodnocení losovatelné položky "Smajlíci" - viz sekce Terče

V kalendáři najdete termíny závodů pro ročník 2012!

Ještě před začátkem sezóny 2012 jsme pro Vás připravili již tradiční závod "Novoroční odstřelovačka". Více v propozicích zde.

Sezóna 2011 je u konce. V sekci kalendář najdete pod příslušným odkazem konečnou tabulku celoroční Ligy v Malé Odstřelovačce a pod ní i zhodnocení celé sezóny.

Jsou tu propozice na poslední letošní tréninkový závod, který se bude konat na střelnici SSK Magnum Praha, tentokrát netradičně v neděli dne 9.října. Prosím o předběžné přihlášky dle propozic, abychom mohli co nejsnáze závod připravit.

Díky štědrým sponzorům se podařilo pro naší soutěž, potažmo pro všechny její střelce, zajistit následující "propagační" předměty:

Pro celoroční ligu v malé odstřelovačce byl vyroben putovní pohár. Tento bude sloužit jakožto tradiční putovní hlavní cena pro vítěze ligy, včetně pamětní knihy, do které bude po posledním ligovém závodě slavnostně zapsán nejen sám vítěz, ale také druhý a třetí střelec v ligovém pořadí. Záznamy v pamětní knize jsou doplněny i zpětně - za předchozí tři ročníky "Ligy v MaO"

  

Pro náležité ocenění výkonů i dalších střelců v ligovém pořadí, jsme nechali vyrobit pamětní medaile "TOP 10" pro deset nejlepších střelců ročníku 2011 "ligy v MaO" - v dárkovém balení a samozřejmě s logem soutěže. S výrobou těchto medailí počítáme i pro další ročníky ligy - ať slouží střelcům jako dobrá motivace k výkonům i pěkná památka na úspěšný ročník soutěží "MaO".

  

Pozor! Tréninkový závod s názvem "Třebovská odstřelovačka", musel být z organizačních důvodů zrušen!

Pozor! Změna místa konání závodů! Z organizačních důvodů jsme nuceni přesunout zbývající dva pražské závody na střelnici SSK Magnum Praha. Termíny závodů platí, mění se jen místo konání. Jedná se konkrétně o pátý ligový závod dne 10.září a tréninkový závod dne 9.října - oba tyto závody se přesouvají na střelnici SSK Magnum Praha.

Pozor změna termínu a místa konání závodu! Rušíme tréninkový závod, který byl plánován na 13. srpna 2011 na střelnici SSK V Chaloupkách Praha a přesouváme jej na sobotu 6. srpna 2011 ne střelnici klubu SBTS Moravská Třebová! Více v kalendáři.

Losovatelná položka "Les" je připravena a může být tedy vylosována již v příštím ligovém závodě! (28.5. v Hradci Králové)

Pro střelce a aktivní účastníky dění okolo závodů "Malá odstřelovačka" jsme založili skryté diskusní fórum, a to v rámci známého diskusního fóra na serveru www.GUNSHOP.cz. Pokud máte zájem přes internet diskutovat s ostatními účastníky závodů, a to nejen o závodech "MaO", zaregistrujte se na forum.gunshop.cz a zašlete nám svůj "nick", aby bylo možné Vám zpřístupnit i část fóra věnovanou přímo našemu SSK Malá Odstřelovačka.

Z důvodu bezpečnosti závodů "Malá odstřelovačka" bude rozhodčím důsledně kontrolováno dodržování všech pravidel soutěže. Níže je uveden výtah těch nejdůležitějších bezpečnostních pravidel, včetně jejich případného upřesnění:

1.) Při prezenci bude probíhat kontrola dokladů (Zbrojní průkaz, průkaz zbraně a nově i občanský průkaz!). Střelci navíc podepíší seznámení s provozním řádem dané střelnice.

2.) Před začátkem závodu proběhne přejímka kompletního vybavení, včetně kontroly bezpečnosti zbraně.
3.) Pohyb se zbraní po střelnici je možný pouze se zbraní v bezpečném stavu - vybitá s výstražníkem.
4.) Nabíjet zbraň je povoleno pouze na palebné čáře a to pouze povelem stanoveným počtem nábojů. (například položka zátěž = tři náboje nabíjet)
5.) Jakákoli manipulace se zbraní v době, kdy je obsluha před palebnou čarou, je přísně zakázána.
6.) Po ukončení střelby závodník zkontroluje svou zbraň a uvede jí do bezpečného stavu. Střeliště smí opustit až po kontrole zbraně rozhodčím.

7.) Veškeré výhrady vůči soupeřům či rozhodnutí rozhodčích se řeší pouze formou oficiálního protestu. (vklad 200Kč)
8.) Diváci se v průběhu střelby smí pohybovat pouze ve vymezeném prostoru, mimo střeliště. Kdo v danou dobu nestřílí, je automaticky divákem.
9.) Tresty za porušení pravidel jsou standardně udělovány v následujícím pořadí: A.) Napomenutí, B.) Srážka bodů na úrovni nejlepšího zásahu, C.) Diskvalifikace.

10.) K terčům je oprávněn chodit pouze rozhodčí a určená terčová služba.

Nálepky s novým logem soutěže jsou hotové. K zakoupení budou na nejbližším závodě či poštou již nyní, za cenu 30Kč/kus. Foto zde

Nový znak soutěže je na světě. Propagační materiály se připravují do výroby!

POZOR! Znak soutěže "MaO" končí! Spoluautor tohoto znaku Šlajchrt, si nyní po cca roce vzpomněl, že znak tehdy nevytvořil pro soutěž "MaO" zcela nezištně a chce nyní své "autorství" zpeněžit. Z tohoto důvodu přechází soutěž "MaO" pod nově založené sdružení SSK Malá Odstřelovačka prozatím bez znaku soutěže - nový znak klubu a soutěže však bude brzy vytvořen a s ním i propagační materiály, jako klubová trička, samolepky či nové klubové medaile!

Dne 11.března 2011, bylo založeno sdružení s názvem SSK Malá Odstřelovačka, které přebírá veškerá práva a povinnosti, spojená s pořádáním střeleckých soutěží v této disciplíně. V souvislosti s tím se přesouvají internetové stránky soutěže "MaO" na novou adresu ---> www.odstrelovacka.cz

Soutěž "Novoleská odstřelovačka", datum konání 19.3.2011, je připravena na střelnici SSK Nové Lesy

 


HOME

Powered by TELE3 s.r.o.